Czym jest krążenie pozaustrojowe czyli „sztuczne płuco-serce”?
Jest to zintegrowana część zabiegu kardiochirurgicznego. Bez tej techniki większość operacji dziś wykonywanych byłaby po prostu niemożliwa. W trakcie zabiegu chirurg podłącza do serca dziecka kaniule czyli rurki, które umożliwią utrzymanie adekwatnego krążenia krwi przez organizm, pomimo zmniejszonej lub zatrzymanej pracy serca. Dodatkowo urządzenie wzbogaca krew w tlen. Podczas trwania całego zabiegu zespół perfuzjonistów, pod nadzorem kardiochirurga, dba o prawidłowe przepływy krwi.
Główne zadania sztucznego płuco-serca
Jednym z pierwszych zadań zespołu perfuzji, jest ochładzanie dziecka za pomocą układu pozaustrojowego. Według rodzaju operacji oraz rozległości zabiegu, operator decyduje o głębokości hipotermii. W niektórych przypadkach temperaturę ciała dziecka obniża się do 14C.
Osiągniecie niskich temperatur pozwala nam chronić cały organizm pacjenta, szczególnie mózg, serce i nerki. Przy głębokiej hipotermii, jesteśmy w stanie zatrzymać całkowicie krążenie pacjenta. Dziecko bez żadnego uszczerbku dla swojego zdrowia znosi około 60 minut całkowitego zatrzymania krążenia.
Przedłużenie krążenia pozaustrojowego po operacji czyli terapia ECMO
Kiedy stan pacjenta po operacji, nie pozwala na odłączenia go od krążenia pozaustrojowego, jest możliwość wyjścia z bloku razem z sztucznym płuco-sercem. Na oddziale intensywnej terapii kardiochirurgicznej wraz z poprawą stanu pacjenta, wspomaganie zostanie stopniowo zmniejszone i w końcu odłączone.