Opis wady
Ubytek w przegrodzie międzykomorowej jest nieprawidłowym połączeniem, czyli „dziurą”, która pozwala na przepływ krwi między lewą a prawą komorą. Taka sytuacja może utrudnić pompowanie krwi utlenowanej przez serce do ciała.
Objawy
Objawy zależą od wielkości ubytku. W przypadku małych ubytków objawy są skąpe i mogą się ujawnić późno. W przypadku dużych ubytków, dość szybko pojawiają się objawy takie jak:
- męczliwość, potliwość, duszność, nawracające infekcje z górnych dróg oddechowych, brak przyrostu masy ciała
- szmer skurczowy nad sercem
W razie podejrzenia wady, konieczne jest wykonanie badania echokardiograficznego w celu potwierdzenia diagnostyki.
Leczenie Chirurgiczne
W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii dziecko zostaje zakwalifikowane do zabiegu operacyjnego po spotkaniu, w którym biorą udział kardiochirurdzy, kardiolodzy oraz anestezjolodzy, na podstawie przeprowadzonych badań obrazowych.
W trakcie zabiegu chirurg zamyka ubytek za pomocą łaty ze sztucznego materiału, która jest wszywana w miejscu ubytku.
W niektórych przypadkach, u małych dzieci z istotnymi lub mnogimi ubytkami stosuje się dwu etapowe leczenie. Najpierw zostaje założony banding na tętnicy płucnej, czyli opaska uciskająca tętnicę płucną. Ten zabieg zapewnia poprawę stanu dziecka i daje czas, aby dziecko zwiększyło masę ciała, w celu wykonania całkowitej korekcji. Po tym czasie przystępuje się do całkowitej korekcji za pomocą sztucznej łaty.
Wyniki leczenia
Po leczeniu chirurgicznym, dzieci szybko wracają do pełnej sprawności. Aktualnie bardzo rzadko zdarzają się powikłania takie jakie zaburzenia rytmu serca. Dziecko wymaga dalszej kontroli kardiologicznej oraz wykonywania okresowych badań echokardiograficznych.