Po rozpoznaniu wrodzonej wady serca, lekarz kardiochirurg razem z zespołem składającym się z kardiologów i anestezjologów, kwalifikuje chore dziecko do zabiegu operacyjnego. Czas przeprowadzenia zabiegu jest uzależniony od charakteru wady i stanu pacjenta. Dziecko powinno pojawić się w szpitalu 2-3 dni przed zabiegiem operacyjnym. Pobyt w szpitalu przed zabiegiem jest związany z przeprowadzeniem niezbędnych badań diagnostycznych i przygotowaniem pacjenta do znieczulenia przez lekarza anestezjologa.
W przypadku przeziębienia, grypy, gorączki lub jakichkolwiek oznak choroby należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku poważnych zakażeń data operacji musi być przesunięta w czasie, by nie narażać chorego na dodatkowe zagrożenia. Ze względu na specyfikę oddziału, jak i zakres pełnionych funkcji, termin planowej operacji może zostać przesunięty z powodu bardzo pilnego innego zabiegu ratującego życie.
By zapewnić spokojną i przyjazną atmosferę, można zabrać do szpitala ulubione zabawki pacjenta. Zakres wiedzy dotyczącej planowanego zabiegu, którą powinno się przekazać dziecku zależy od jego stopnia dojrzałości psychicznej i możliwości zrozumienia. Należy spróbować odpowiedzieć na pytania dziecka, tak by rozwiać jego wątpliwości i obawy.
Nad prawidłowym przebiegiem leczenia dziecka czuwa fachowy personel, składający się z pielęgniarek i lekarzy. Mimo tej opieki, mały pacjent wymaga wsparcia i przygotowania do tego trudnego okresu. Podczas całego pobytu na sali intensywnego nadzoru dziecko będzie informowane, że jego najbliżsi pozostają w pobliżu oraz, że ich obecność przez cały czas nie jest możliwa. Małe dziecko może odczuwać rozstanie z rodzicami jako rodzaj kary, bądź obawiać się, iż zostało opuszczone. Dlatego ważne jest szczere uświadomienie dziecku istoty choroby oraz potrzeby odpowiedniego postępowania. Nie należy też składać dziecku niemożliwych do spełnienia obietnic.
Bez względu na wytłumaczenia i odpowiednie przygotowanie, dziecko może obawiać się procesu leczenia, jak i pobytu w szpitalu. Należy wykazać pełne zrozumienie, powiedzieć, że to całkowicie naturalne, ale nie trzeba się bać. Powinno się powtórzyć, iż nic nie będzie boleć, a także zwrócić uwagę, że po zabiegu będzie zdrowe i powróci do domu najszybciej jak to możliwe.